Seventh-day Adventist Satellite

Channel Schedule*

Use this form to search the television schedule for the Seventh-day Adventist channels broadcasting on Galaxy 19. Select the channels you are interested in, optionally filter by the title of the show or series or name of the speaker, enter a date and time range. You can also select "Compact Table" to see a condensed schedule or "List" for a simplified view.

Channels
ShowSpeakerSeries
Date RangeTime Range
ViewTime Zone

Wednesday - October 9, 2019

Show listings before 7:00am
Central Time 3ABN Kids
7:00am
3ABN Kids Camp Bible Gems
Angels Shut The Lions’ Mouths for Daniel #KCBG190001
Team 3, 4, Aron Crews, & Olivia Hall, Linda Johnson
7:15am
3ABN Kids Camp Bible Buzz
God Answers Prayers #KCBB190001
Team 1, 2, Chrsitian Martin, Ademar Neto
7:30am
3ABN Kids Camp Sing Along
Joyful Songs #KCSA190001
Team 3, 4, Tim Parton, Aaron Wilburn
7:45am
Tiny Tots Worship
The 10 Commandments #TTW000005
Rich Aguilera
8:00am
3ABN Kids Camp Kitchen Fun
Scrumptious Cinnamon Catiedoodles #KCKF190001
Team 1, Cinda Sanner
8:15am
8:30am
3ABN Kids Camp Creation Crafts
Rooted In Jesus #KCCC190001
Team 1, 2, Ryan & Suzi Hayes
8:45am
Bible Treasures
God’S Protection #BT170001
Rich Aguilera, Samuel Green, Nori Hodges, Tim Peek
9:00am
Amazing Adventures
Slaying The Dragon #AA000002
Pastor Doug Batchelor
9:15am
9:30am
9:45am
10:00am
The Creation Case
Erosion #TCC000009
Rich Aguilera
10:15am
10:30am
Tiny Tots Kitchen
Cinnamon Pecan Pinwheels #TTK000004
Cinda Sanner
10:45am
Tiny Tots Worship
Be Kind to Our Pets #TTW000013
Jeanie Null
11:00am
Kids Time Praise
Music #KTPP000046
Jelly & Josi Bailey, Salcedo Family, Laura Green, The Guthries, Kayla Luis Harris, Holly Huang, Joshua Lance, Jilliona Loiley, Michlen Lai Pang, Cadet Sisters, Kristen Smith, Sofia T., Hazel Taope, Kaitlyn Tillman, Diane Wognes
11:15am
11:30am
Awesome Science
Explore Mount St. Helens Pt 1 #ASB000105
Noah Justice
11:45am
12:00pm
3ABN Kids Camp Bible Gems
Angels Shut The Lions’ Mouths for Daniel #KCBG190001
Team 3, 4, Aron Crews, & Olivia Hall, Linda Johnson
12:15pm
3ABN Kids Camp Bible Buzz
God Answers Prayers #KCBB190001
Team 1, 2, Chrsitian Martin, Ademar Neto
12:30pm
3ABN Kids Camp Sing Along
Joyful Songs #KCSA190001
Team 3, 4, Tim Parton, Aaron Wilburn
12:45pm
Tiny Tots Worship
The 10 Commandments #TTW000005
Rich Aguilera
1:00pm
3ABN Kids Camp Kitchen Fun
Scrumptious Cinnamon Catiedoodles #KCKF190001
Team 1, Cinda Sanner
1:15pm
1:30pm
3ABN Kids Camp Creation Crafts
Rooted In Jesus #KCCC190001
Team 1, 2, Ryan & Suzi Hayes
1:45pm
Bible Treasures
God’S Protection #BT170001
Rich Aguilera, Samuel Green, Nori Hodges, Tim Peek
2:00pm
Cook 30 for Kids
Mexican Stuffed Baked Potatoes #KCT000016
Jeremy Dixon
2:15pm
2:30pm
Awesome Science
Explore Mount St. Helens Pt 1 #ASB000105
Noah Justice
2:45pm
3:00pm
3ABN Kids Camp Bible Gems
Angels Shut The Lions’ Mouths for Daniel #KCBG190001
Team 3, 4, Aron Crews, & Olivia Hall, Linda Johnson
3:15pm
3ABN Kids Camp Bible Buzz
God Answers Prayers #KCBB190001
Team 1, 2, Chrsitian Martin, Ademar Neto
3:30pminfobuy
Tiny Tots for Jesus
Jesus Is Love #TTFJ000061
Linda Johnson
3:45pm
4:00pm
3ABN Kids Camp Sing Along
Joyful Songs #KCSA190001
Team 3, 4, Tim Parton, Aaron Wilburn
4:15pm
Bible Treasures
God’S Protection #BT170001
Rich Aguilera, Samuel Green, Nori Hodges, Tim Peek
4:30pm
Kids Time Praise
Music #KTPP000046
Jelly & Josi Bailey, Salcedo Family, Laura Green, The Guthries, Kayla Luis Harris, Holly Huang, Joshua Lance, Jilliona Loiley, Michlen Lai Pang, Cadet Sisters, Kristen Smith, Sofia T., Hazel Taope, Kaitlyn Tillman, Diane Wognes
4:45pm
5:00pm
Tiny Tots Kitchen
Cinnamon Pecan Pinwheels #TTK000004
Cinda Sanner
5:15pm
Tiny Tots Worship
Be Kind to Our Pets #TTW000013
Jeanie Null
5:30pm
The Creation Case
Erosion #TCC000009
Rich Aguilera
5:45pm
6:00pm
Amazing Adventures
Slaying The Dragon #AA000002
Pastor Doug Batchelor
6:15pm
6:30pm
6:45pm
7:00pm
Awesome Science
Explore Mount St. Helens Pt 1 #ASB000105
Noah Justice
7:15pm
7:30pm
3ABN Kids Camp Bible Gems
Angels Shut The Lions’ Mouths for Daniel #KCBG190001
Team 3, 4, Aron Crews, & Olivia Hall, Linda Johnson
7:45pm
3ABN Kids Camp Bible Buzz
God Answers Prayers #KCBB190001
Team 1, 2, Chrsitian Martin, Ademar Neto
8:00pm
3ABN Kids Camp Sing Along
Joyful Songs #KCSA190001
Team 3, 4, Tim Parton, Aaron Wilburn
8:15pm
Tiny Tots Worship
The 10 Commandments #TTW000005
Rich Aguilera
8:30pm
3ABN Kids Camp Kitchen Fun
Scrumptious Cinnamon Catiedoodles #KCKF190001
Team 1, Cinda Sanner
8:45pm
9:00pm
3ABN Kids Camp Creation Crafts
Rooted In Jesus #KCCC190001
Team 1, 2, Ryan & Suzi Hayes
9:15pm
Bible Treasures
God’S Protection #BT170001
Rich Aguilera, Samuel Green, Nori Hodges, Tim Peek
9:30pm
Kids Time Praise
Music #KTPP000046
Jelly & Josi Bailey, Salcedo Family, Laura Green, The Guthries, Kayla Luis Harris, Holly Huang, Joshua Lance, Jilliona Loiley, Michlen Lai Pang, Cadet Sisters, Kristen Smith, Sofia T., Hazel Taope, Kaitlyn Tillman, Diane Wognes
9:45pm
Show listings after 10:00pm

* Channel listings obtained programmically by an automated script run each night. Listings may also be edited to improve consistency between the different channels. Links to watch or purchase are also added in an attempt to improve this resource. Not everything on this site is reviewed and the information and links on this site are therefore not guaranteed to be correct.